Ostateczną decyzje co do potrzeby wykonania badania USG przezciemiączkowego u dziecka podejmuje lekarz.
Badanie to pozwala na wykrycie ognisk krwawienia, zmian niedokrwiennych, zmian torbielowatych, nieprawidłowości rozwojowych, zwapnień oraz wad wrodzonych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego Jest to badanie bezpieczne, nieinwazyjne i nie wywołuje skutków ubocznych.
Jak przygotować dziecko do badania USG?Nie wymagane jest specjalne przygotowanie niemowlaka do badania. Wskazane jest aby dziecko było przed badaniem nakarmione i miało zmienioną pieluchę. Rodzic powinien zachowywać się spokojnie i nie okazywać niepokoju. Dziecko będzie bardziej zrelaksowane w czasie badania widząc obok siebie znaną osobę. Pozwoli to na zapewnienie większego spokoju podczas badania. Inne szczególne wymagania nie występują.
Jeżeli jest to kolejne badanie USG głowy, bardzo przydatne jest pokazanie lekarzowi przed badaniem poprzednich wyników badań USG główki.
Rodzic pozostaje z dzieckiem podczas badania USG główki, W zależności od sytuacji a szczególnie zachowania, niemowlę jest kładzione na brzuszku lub na plecach albo rodzic trzyma je na rękach. Na główkę, a konkretnie na ciemiączko, przykładana jest głowica USG. Obraz jest widoczny na ekranie, który jest zapisywany w postaci video a lekarz wybierając istotne jego elementy dodatkowo rejestruje je w postaci zdjęć, które są dołączane do wyniku badania. Jeżeli niemowlę zachowuje się spokojnie to zazwyczaj badanie nie trwa dłużej niż 10-15 min.