USG przezciemiączkowe głowy

Badanie USG przezciemiączkowe głowy u niemowląt i małych dzieci (jeszcze z otwartym ciemiączkiem) wykonuje podczas wizyty w gabinetach: w Siemianowicach Śląskich oraz w Katowicach. Rejestracja do badania USG można zrealizować  on-line kliknij tutaj lub telefonicznie:

gabinet Siemianowice Śląskie: +48 886 723 355
gabinet Katowice: +48 535 087 450

Wykorzystując możliwości DOPPLER'a naszego aparatu możemy podczas badania ocenić również naczynia żylne i tętnicze naszych pacjentów.

Wskazania do badania USG głowy

USG głowy noworodka, niemowlęcia metodą przezciemiączkową to podstawowa metoda obrazowania mózgu i struktur okołomózgowych. Badanie jest bezbolesne oraz nieszkodliwe. Można go wykonać do momentu zarośnięcia ciemiączka.  Im ono większe, tym więcej wniesie badanie ultrasonograficzne do diagnozy małego pacjenta. Możliwość oceny poszczególnych struktur ośrodkowego układu nerwowego uzależniona jest nie tylko od wielkości ciemienia ale również od innych czynników w tym od wielu chorób obciążających dziecko. USG przezciemiączkowe zwykle zalecane jest w celu oceny mózgu wcześniaków z małą masą urodzeniową, noworodków po epizodzie niedotlenienia lub krwawienia wewnątrzczaszkowego w trakcie porodu lub w późniejszym okresie, a także w przypadku podejrzenia wady układu nerwowego, np. wodogłowia. Oczywiście jest jeszcze wiele innych wskazań do wykonania badania USG główki noworodka, niemowlęcia takich jak: zaburzenia oddychania, zaburzenia krzepnięcia, typowe objawy neurologiczne (drgawki, drżenia, obniżenie   lub  podwyższenie  napięcia  mięśni  itp.)   czy  nawet  cukrzyca u matki. O potrzebie wykonania badania USG głowy w diagnostyce decyduje lekarz.

Przygotowanie do badania USG

Noworodek, niemowlę powinno być nakarmione, pozwoli to na zapewnienie większego spokoju podczas badania. Inne szczególne wymagania nie występują. Jeżeli to będzie kolejne badanie USG głowy, bardzo proszę zabrać ze sobą wynika poprzednich badań. 

Jak przebiega USG przezciemiączkowe

Rodzic pozostaje z noworodkiem, niemowlęciem podczas badania USG główki, ponieważ wpływa  to  pozytywnie  na  zachowanie  dziecka.  W zależności od sytuacji a szczególnie zachowania, niemowlę jest kładzione na brzuszku lub na plecach albo rodzic trzyma je na rękach.  Na   główkę, a konkretnie na ciemiączko, przykładana jest głowica USG. Obraz jest widoczny na ekranie, który jest zapisywany w postaci video a lekarz wybierając istotne jego elementy dodatkowo rejestruje je w postaci wydruku. Jeżeli niemowlę zachowuje się spokojnie to zazwyczaj badanie nie trwa dłużej niż 10-15 min.

Aparat USG do wykonywania badań u dzieci
Przykładowy obraz z badania USG głowy dziecka