USG przezciemiączkowe głowy

Badanie USG przezciemiączkowe głowy wraz z oceną naczyń mózgowych (DOPPLER)  u małych dzieci jeszcze z otwartym ciemiączkiem wykonuje podczas wizyty.
Rejestracja do badania USG można zrealizować  on-line kliknij tutaj lub telefonicznie:
 • gabinet Siemianowice Śląskie:...+48 886 723 355

Wskazania do badania USG głowy

Badanie USG przezciemiączkowe to podstawowa metoda obrazowania struktur mózgu u noworodków i niemowląt, a wskazania do jego wykonania obejmują między innymi:

 1. Wcześniactwo i bardzo niska masa urodzeniowa (<1500 g) lub wiek płodowy <32 tygodnia
 2. Urazy doznane podczas porodu
 3. Patologie okresu ciąży i cukrzyca ciążowa u matki
 4. Niedotlenienie okołoporodowe
 5. Zniekształcenie główki dziecka
 6. Wodogłowie
 7. Nadciśnienie śródczaszkowe
 8. Stwierdzone wady rozwojowe serca
 9. Podejrzenie zaburzeń autoregulacji krążenia mózgowego
 10. Choroby genetyczne i choroby metaboliczne
 11. Nieprawidłowości w badaniu neurologicznym

Ostateczną decyzje co do potrzeby wykonania badania USG przezciemiączkowego u dziecka podejmuje lekarz.

Badanie to pozwala na wykrycie ognisk krwawienia, zmian niedokrwiennych, zmian torbielowatych, nieprawidłowości rozwojowych, zwapnień oraz wad wrodzonych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego Jest to badanie bezpieczne, nieinwazyjne i nie wywołuje skutków ubocznych.

Jak przygotować dziecko do badania USG?

Nie wymagane jest specjalne przygotowanie niemowlaka do badania. Wskazane jest aby dziecko było przed badaniem nakarmione i miało zmienioną pieluchę. Rodzic powinien zachowywać się spokojnie i nie okazywać niepokoju. Dziecko będzie bardziej zrelaksowane w czasie badania widząc obok siebie znaną osobę. Pozwoli to na zapewnienie większego spokoju podczas badania. Inne szczególne wymagania nie występują. 

Jeżeli jest to kolejne badanie USG głowy, bardzo przydatne jest pokazanie lekarzowi przed badaniem poprzednich wyników badań USG główki.

Jak przebiega USG przezciemiączkowe?

Rodzic pozostaje z dzieckiem podczas badania USG główki,  W zależności od sytuacji a szczególnie zachowania, niemowlę jest kładzione na brzuszku lub na plecach albo rodzic trzyma je na rękach.  Na   główkę, a konkretnie na ciemiączko, przykładana jest głowica USG. Obraz jest widoczny na ekranie, który jest zapisywany w postaci video a lekarz wybierając istotne jego elementy dodatkowo rejestruje je w postaci zdjęć, które są dołączane do wyniku badania. Jeżeli niemowlę zachowuje się spokojnie to zazwyczaj badanie nie trwa dłużej niż 10-15 min.