Jest to badanie nieinwazyjne, bezboles oraz 100% bezpiecznym. W zależności od potrzeby diagnostycznej, badanie wykonuje się w czasie snu lub podczas normalnego funkcjonowania dziecka.
O sposobie przeprowadzenia badania i jego rodzaju decyduje lekarz. Badanie podczas snu jest badaniem długim i może trwać nawet ponad godzinę.
W czasie ustalania terminu badania należy porozmawiać z personelem medycznym o nawykach małego pacjenta np. przytulanka, ulubiona zabawka, o porach snu aby można było ustalić optymalny czas badania. W pracowni EEG są odpowiednie warunki aby dziecko mogło zasnąć ale musi być w dużym deficycie snu.
Odpowiednie przygotowanie dziecka do badania w czasie snu zapewnia szybkie i bezproblemowe jego przeprowadzenie.
Jak przygotować się do badania, na co szczególnie zwrócić uwagę, należy dokładnie omówić z osobą, która będzie je wykonywać. Czasami zdarza się, że dziecko z jakiś przyczyn nie umie zasnąć. Jest nadmiernie pobudzone, płaczliwe, zdenerwowane. W tym przypadku badanie się przerywa i ustala się nowy termin.
Badanie EEG, VIDEO EEG jest kluczowym badaniem w przypadku zaburzeń neurologicznych u dziecka. Polega ono na zapisie zmian elektrycznych zachodzących w komórkach nerwowych mózgu dziecka. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne. O potrzebie jego wykonania w diagnostyce medycznej decyduje lekarz.
Lista objawów, chorób kwalifikujących dziecko do badania VIDEO-EEG jest stosunkowo duża. Badanie VIDEO-EEG u dziecka pozwala wykryć zaburzenia neurorozwojowe i napadowe, ze szczególnym uwzględnieniem padaczki. Badanie VIDEO-EEG powinno również być wykonane w przypadku urazu głowy albo zatrucia tlenkiem węgla. Wskazania do VIDEO-EEG występują także w sytuacji: specyficznych omdleń, zawrotów głowy, zaburzeń skupienia, zaburzeń snu lub pamięci.