USG głowy noworodka, niemowlęcia metodą przezciemiączkową to podstawowa metoda obrazowania mózgu i struktur mózgowych. Badanie jest bezbolesne oraz nieszkodliwe. Można go wykonać do momentu zarośnięcia ciemiączka. Im ciemiączko jest większe, tym więcej wniesie badanie ultrasonograficzne do diagnozy. Możliwość oceny poszczególnych struktur ośrodkowego układu nerwowego uzależniona jest nie tylko od wielkości ciemienia ale również od innych czynników w tym od wielu chorób obciążających dziecko.
USG przezciemiączkowe zwykle zalecane jest w celu oceny mózgu wcześniaków z małą masą urodzeniową, noworodków po epizodzie niedotlenienia lub krwawienia wewnątrzczaszkowego w trakcie porodu lub w późniejszym okresie, a także w przypadku podejrzenia wady układu nerwowego, np. wodogłowia. Oczywiście jest jeszcze wiele innych wskazań do wykonania badania USG główki noworodka, niemowlęcia takich jak: zaburzenia oddychania, zaburzenia krzepnięcia, typowe objawy neurologiczne (drgawki, drżenia, obniżenie lub podwyższenie napięcia mięśni itp.) czy nawet cukrzyca u matki. O potrzebie wykonania badania USG głowy w diagnostyce decyduje lekarz.
Nie wymagane jest specjalne przygotowanie niemowlaka do badania. Wskazane jest aby dziecko było przed badaniem nakarmione. Pozwoli to na zapewnienie większego spokoju podczas badania. Inne szczególne wymagania nie występują. Jeżeli to będzie kolejne badanie USG głowy, bardzo przydatne jest pokazanie lekarzowi przed badaniem poprzednich wyników badań.
Rodzic pozostaje z dzieckiem podczas badania USG główki, W zależności od sytuacji a szczególnie zachowania, niemowlę jest kładzione na brzuszku lub na plecach albo rodzic trzyma je na rękach. Na główkę, a konkretnie na ciemiączko, przykładana jest głowica USG. Obraz jest widoczny na ekranie, który jest zapisywany w postaci video a lekarz wybierając istotne jego elementy dodatkowo rejestruje je w postaci zdjęć, które są dołączane do wyniku badania. Jeżeli niemowlę zachowuje się spokojnie to zazwyczaj badanie nie trwa dłużej niż 10-15 min.